Walka o piersi

Poniedziałek
21:00

Walka o piersi

Nadszedł czas na program, w którym Polki z pomocą sztabu wykwalifikowanych specjalistów, zawalczą o zdrowy biust. W „Walce o piersi” poznamy historie kilku kobiet zmagających się z różnymi schorzeniami piersi. Każda z nich jest pod opieką dr n. med. Elżbiety Radzikowskiej, Ordynator Oddziału Chirurgii Plastycznej w warszawskim szpitalu MSWiA. Program „Walka o piersi” jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia.

 

Mężczyźni uważają biust za jeden z najważniejszych atrybutów kobiecości. Ale co tak naprawdę przesądza o ich niezwykłej atrakcyjności? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak piękny kształt piersi to nie wszystko –  najważniejsze aby były zdrowe. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele kobiet każdego dnia boryka się ze schorzeniami biustu. Program „Walka o piersi” ma na celu m.in. edukację i szerzenie wiedzy dotyczącej profilaktyki badań piersi.

 

W  „Walce o piersi” poznamy osiem Pań, które zdecydowały się opowiedzieć swoje historie – niekiedy są one szokujące lub wręcz przerażające, lecz te kobiety są zawsze pełne wiary, że wreszcie uporają się z problemami. Bohaterki programu opowiadają o trudnej, niekiedy dramatycznej walce ze śmiertelną chorobą, ale  także o życiu z wadami piersi, które odbierają radość życia. Usłyszymy o przemocy fizycznej i psychicznej ze strony najbliższych, o deformacji piersi i o kompleksach, które utrudniają kontakt z ludźmi. Każda z Pań jest inna, ale problemy z którymi się borykają mogłyby być doświadczeniem każdej z nas.

 

W „Walce o piersi” nic nie pozostanie tajemnicą – kamera będzie towarzyszyła bohaterkom programu na wszystkich etapach – od wstępnych konsultacji i diagnozy, przez sam zabieg, aż po okres rehabilitacji.  Poznajemy dotąd skrywane sekrety, jesteśmy świadkami diagnoz i rokowań, obserwujemy łzy smutku i radości. Zespół znakomitych lekarzy ze szpitala MSWiA zadba o to, aby komfort życia pacjentek po operacji był zdecydowanie lepszy.

 

Jedną z bohaterek programu jest Anna, która na kilka miesięcy przed ślubem dowiedziała się, że ma nowotwór piersi. Kobieta podjęła walkę z rakiem, poddała się leczeniu i mastektomii, a w „Walce o piersi” zobaczymy drogę jaką musiała przejść ku rekonstrukcji piersi. Swoją dramatyczną historię opowie także Paulina, która była maltretowana przez swojego partnera. Mężczyzna więził ją i wstrzykiwał w jej piersi olej roślinny. W efekcie tego bestialstwa biust Pauliny dosłownie się rozpada i stanowi zagrożenie dla jej życia. Aniołem stróżem dla pacjentek i lekarzem w jednej osobie jest dr Elżbieta Radzikowska, która troskliwie opiekuje się bohaterkami programu.

 

 

Artykuł o programie w portalu NaTemat

 

 


W programie będziemy towarzyszyć pacjentkom od pierwszej diagnozy, aż do ostatniej wizyty w szpitalu. Poznamy ich emocje, nadzieje i obawy. Zobaczymy, jak odzyskują wiarę w siebie.

II

W drugim odcinku poznaliśmy Monikę (25 l.), która jest mamą 4-letniej Amelki. Po porodzie okazało się, że w jej piersiach powstały guzy, które wypełniały większą część prawej piersi i sprawiały Monice ogromy ból. W jej rodzinie były przypadki raka, dlatego tak bardzo się bała, kiedy w miejscu wyciętego guza pojawiały się dwa następne. Wielomiesięczne wędrówki po lekarzach były bezskuteczne – przyczyn powstawania guzów tak naprawdę nikt nie zdiagnozował. W związku z tym Dr Radzikowska zleciał badania genetyczne – jakie będą wyniki? Monika przeszła zabieg podskórnej mastektomii, dlatego jej prawa pierś jest całkowicie zniekształcona, a górnej części w zasadzie nie ma.

Nową bohaterką programu była również Monika (32 l.), której mama po długiej walce z chorobą zmarła na raka piersi trzy miesiące temu. Kobieta już wie, że ma mutację genu, który podwyższa ryzyko zachorowania na raka piersi. Monika chce poddać się profilaktycznej mastektomii piersi. Czy dr Radzikowska zdecyduje się na taki zabieg?

Poznaliśmy również dalsze losy Beaty, Pauliny oraz Ani. Beata przyjechała do szpitala na umówiony zabieg, ale w trakcie przygotowań do operacji wyszło na jaw, że tego ranka wypiła herbatę. Przed operacją każdy pacjent musi być na czczo, czy ten z pozoru drobny błąd, spowoduje, że zabieg się nie odbędzie?


Natomiast, Ania po raz ostatni poddała się zabiegowi wypełniania ekspandera, który znajduje się pod skórą i ma za zadanie przygotować miejsce do wszczepienia implantu.


Byliśmy świadkami operacji, w trakcie której amputowano piersi Pauliny – były w tak tragicznym stanie, że nie można było ich uratować. W tym odcinku, dowiemy się czy przeszczep skóry przyjął się i czy goi się prawidłowo. Zobaczymy także czy uda się zachować sutki pacjentki, które tymczasowo zostały przeszczepione do pachwiny.

 

III

W trzecim pojawiła się Diana (19 l.), która cierpi na gigantomastię – czyli nieproporcjonalnie bardzo duże piersi. Po trzynastych urodzinach jej biust rósł w zastraszającym tempie – czasami zwiększał się nawet o kilka rozmiarów miseczek w ciągu miesiąca! Jej jedna pierś waży 4,5 kg. Dziewczyna boryka się ze stanami depresyjnymi i jest obiektem kpin w szkole, ale jej największym zmartwieniem są duże problemy z kręgosłupem. Diana zgłasza się do dr Radzikowskiej z prośbą o przeprowadzenie operacji zmniejszenia biustu. Ten zabieg ma swoje nieodwracalne konsekwencje – jeśli kiedyś Diana zostanie mamą, nie będzie miała możliwości karmienia piersią. Dlatego dr Radzikowska ma wątpliwości.

Kamera towarzyszyła także Monice (25 l.), która czeka na operację rekonstrukcji piersi - jakiś czas temu przeszła zabieg podskórnej mastektomii, dlatego jej prawa pierś jest całkowicie zniekształcona, a górnej części w zasadzie nie ma. Dr Elżbieta Radzikowska zapozna się z wynikami badań i dopiero wtedy, okaże się czy operacja dojdzie do skutku.  Spotkamy również Paulinę, która pojawiła się w szpitalu na wizycie kontrolnej – kobieta była ofiarą przemocy domowej, uszkodzenia ciała były tak duże, że musiała przejść amputację piersi i przeszczep skóry oraz sutków, których jednak nie udało się uratować. Paulina jest na początku swojej drogi w walce o piersi i czeka ją jeszcze kilka operacji.  Do szpitala zgłasza się również Monika (35 l.) na zabieg zmniejszenia piersi. Natomiast, Beata jest już o operacji powiększenia piersi - całą sprawę zataiła przed rodziną i jej partnerem Jackiem. W trakcie porannego obchodu, pyta lekarzy… jak kiedy będzie mogła wrócić na siłownię. Beata prosi również swoją przyjaciółkę, Orianę aby to ona poinformowała Jacka o operacji. Monika (32 l.) - chce poddać się profilaktycznej mastektomii piersi ponieważ ma mutację genu, który podwyższa ryzyko zachorowania na raka piersi – przechodzi specjalistyczne badania. Lekarz znajduje zmiany w jej piersiach, dopiero kolejne badania wykażą czy jest się czego bać.

 

 

IV

Oliwia (29 l.) jest mamą 7-letniego dziecka i od zawsze zmaga się z asymetrią piersi, które nie wykształciły się tak jak powinny. Z Oliwią mieliśmy okazję poznać się w czwartym odcinku programu. Do tej pory stanik wypełniała domowej roboty „wkładkami”, które oczywiście nie spełniają swojej roli. Zgodnie ze sztuką, dr Radzikowska, kieruje pacjentkę na dodatkowe badania. Od ich wyniku jest uzależniona decyzja o zabiegu.

Dowiedzieliśmy  się również czy Diana (19 l.), która cierpi na gigantomastię, będzie miała operację zmniejszenia biustu. Ten zabieg ma swoje nieodwracalne konsekwencje – jeśli kiedyś Diana zostanie mamą, nie będzie miała możliwości karmienia piersią. Ze względu na młody wiek pacjentki, dr Radzikowska nie podjęła jeszcze decyzji czy wykona zabieg. Skierowała Dianą na liczne badania, postanowiła także porozmawiać z mamą Diany.

Widzowie mieli okazję towarzyszyć przy zabiegu zmniejszenia biustu u Moniki oraz wizytę kontrolną Beaty, która przeszła zabieg powiększenia piersi. Do szpitala przyjechała również Ania, która będzie miała wymieniany ekspander na protezę oraz liposukcję w celu uzupełnienia piersi. To już jej kolejny zabieg w walce o piersi. Paulina również pojawiła się w szpitalu na wizycie kontrolnej, podczas której dowiemy się czy tym razem stan jej zdrowia pozwala na operację rekonstrukcji piersi.

 

KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0Dodaj nowy wątek
OGLĄDAJ

POLSAT Cafe

UPC

115, 500

Multimedia Polska

517

Vectra

706

TOYA

201

Cyfrowy Polsat

10,96

NC+

134

Netia

Uzależnione od pakietu.

Promax

91