2023-06-08

Krystyna Janda: Przeklinam artystycznie i żeby się zbliżyć

0

Aktorka i reżyserka bohaterką programu Alicji Resich „W bliskim planie”. W pełnej humoru, ale i refleksji rozmowie zdradza swoje relacje z aktorami teatrów, którymi kieruje, przyznaje się do pewnych słabości, a także ocenia, jak zmieniła się z wiekiem. O artystce mówią też jej bliscy i znajomi. „W bliskim planie” w niedzielę o godz. 15:30 w Polsat Café.

Oglądaj W bliskim planie online na polsatboxgo.pl.

Wybitna artystka
Krystyna Janda to nie tylko aktorka filmowa i teatralna oraz reżyserka, ale też pisarka, felietonistka, współzałożycielka i prezeska fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Jest też dyrektorką artystyczną Teatru Polonia oraz Och-Teatru w Warszawie. Od lat osiemdziesiątych gra w produkcjach kinowych, teatralnych i telewizyjnych. Na swoim koncie ma ponad 150 ról. Do najbardziej znanych należą jej kreacje w  filmach „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza” oraz „Przesłuchanie”. Za tę ostatnią zdobyła Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. W 1998 roku w ankiecie „Koniec wieku” przeprowadzonej przez tygodnik „Polityka” została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów XX wieku.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Krystyna Janda (@tojajanda)

Choleryczka i przyjaciółka
Jako szefowa dwóch teatrów jest wymagająca i przyznaje, że o jej temperamencie krążą legendy. - Jak się zdenerwuję, jestem typową choleryczką. Michał Piela kiedyś biegł przez cały teatr i krzyczał do wszystkich „Kryć się!”, ale to już chodziło o jakąś ekstremalną rzecz - podsumowała, potwierdzając tym samym anegdotę. Jak dodaje, na co dzień, kierując placówką, ma inne oblicze. - Jestem przede wszystkim aktorką, koleżanką ze sceny. A dodatkowo mam autorytet, co pomaga - śmieje się. Przyznaje też, że zdarza się jej używać nieparlamentarnych słów, ale tylko jeżeli wymaga tego rola, lub wśród osób, którym to nie przeszkadza. - Czasem używam przekleństwa, żeby kogoś ośmielić, albo mu pomóc, skrócić czas dochodzenia do bliskości i porozumienia. Jestem emocjonalną osobą. Wszyscy to wiedzą - stwierdza.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Krystyna Janda (@tojajanda)

Janda oczami innych
W programie o prywatnym i zawodowym obliczu artystki opowiadali aktorzy Krzysztof Dracz, Małgorzata Kocik, Katarzyna Gniewkowska, Mirosław Kropielnicki, Aleksandra Konieczna, a także piosenkarka Magda Umer. Krystyna Janda zdradziła również jak i dlaczego klnie, jak przez lata zmienił się jej stosunek do dziennikarzy, co jest ważnego w doborze garderobianej i wyjaśniła znaczenie ciszy w teatrze.

W bliskim planie w niedzielę o godz. 15:30 w Telewizji POLSAT CAFÉ.