2022-06-03

Poruszający dokument „Kobiety wojny. Ukraina” na Polsat Go

0

Relacje Ukrainek, które chroniąc siebie i dzieci uciekły przed atakiem wojsk rosyjskich do Polski. To obraz wojny odbity w konkretnych historiach matek, które pomimo tragedii próbują organizować życie w sytuacji niepewności, zagrożenia życia, oderwania od domu i rodziny. Dokument „Kobiety wojny. Ukraina” już dostępny online.

Bohaterki filmu
Są w różnym wieku, wśród nich jest między innymi nauczycielka, fotografka, psychoterapeutka, muzyczka, radca prawny. Pochodzą z Kijowa, Buczy, Korosteni (niedaleko Żytomierza), Hawryszówki (w rejonie barskim) i rejonu Dniepropietrowska. Miały plany: podróż, wyjazd z dziećmi, koncert. Jedna z nich niedawno wyszła za mąż. 24 lutego 2022 roku ich życie nagle zmieniło się w koszmar i ta data na zawsze pozostanie w pamięci.

Czas wojny
Ukrainki opowiadają, jak zareagowały na wieść o wojnie: jedne paraliżował strach, inne przygotowywały coś na kształt schronu dla dzieci - w wannie nakrytej materacem. Ze wzruszeniem wspominają pierwsze dni, noce spędzane z dziećmi w piwnicach. Głód i strach o najbliższych. Jak odczuwają paraliżującą i wszechobecną energię śmierci i trwają w oczekiwaniu na katastrofę?

Aby ratować dziecko
Ich relacje są przerażające, ale i wzruszające. - Nie ma żadnej kamizelki, ani hełmu - niczego. Tylko karabin. Bardzo się o niego martwię - tak o bracie mówi jedna z kobiet. W Ukrainie zostali ich ojcowie, bracia, mężowie, synowie. Bo jak mówią: „ktoś musi bronić naszej ojczyzny”. Niekiedy zazdroszczą, że mężczyźni mogą coś robić, gdy one zdecydowały się uciec z dziećmi do Polski. - Czasem czuję wstyd, że uciekłam, ale zrobiłam to, żeby ratować dziecko - wyznaje bohaterka dokumentu.

Obraz wojny i obraz kobiet
- W Polsat Cafe pokazujemy różne oblicza kobiet, różne zachowania i różne tematy, którymi żyją. Od początku istnienia kanału emitujemy świetne programy dokumentalne i takim jest właśnie produkcja „Kobiety wojny. Ukraina”. Chcemy pokazać widzom obraz wojny odbity w konkretnych kobietach, które mimo tragedii próbują organizować życie wokół siebie oraz to, jakie im towarzyszą emocje i traumy. Takie też bywa życie kobiet - mówi Jolanta Borowiec, dyrektor Polsat Cafe.
Za realizację wywiadów odpowiada Marcin Kopeć, a program wyprodukował Inbornmedia.

Komentarze