2024-04-11

Krzysztof Cugowski: Byłoby lepiej, gdybym nie był leniem

0

Wokalista Budki Suflera i Zespołu Mistrzów, świętujący 55-lecie kariery, w rozmowie z Alicją Resich. W programie „W bliskim planie” artysta opowiada o meandrach swojej pełnej sukcesów kariery, pracy z innymi muzykami i życiu prywatnym. A o tym, jaki jest prywatnie, mówią jego bliscy i współpracownicy. „W bliskim planie” w sobotę o godz. 11:00 w Polsat Café.

Artysta jubilat
Polski piosenkarz, współzałożyciel i wieloletni wokalista rockowego zespołu Budka Suflera. Nagrał z nim dwanaście albumów studyjnych, wśród nich „Nic nie boli tak jak życie”, którego sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy. Dziesięć lat temu zespół zakończył działalność. Artysta nagrywał także albumy solowe. Współpracował z Rayem Wilsonem, Garym Brookerem i Garou. Występował także z synami Wojciechem i Piotrem w ramach rodzinnego zespołu Cugowscy. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury oraz osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej. Od 2017 roku Cugowski koncertuje z Zespołem Mistrzów, a w 2024 roku obchodzi 55 lecie pracy estradowej.

Tajemnica głosu
Krzysztof Cugowski ukończył tylko szkołę muzyczną pierwszego stopnia i to w klasie fortepianu. To jednak zmieniło jego życie, bo poznał tam Romualda Lipko. Jak przyznaje, jego charakterystyczny głos o olbrzymiej skali później nie był dodatkowo szkolony, a nawet ćwiczony w domowym zaciszu. Jedyne, co bardzo mu pomogło w śpiewie to rzucenie palenia papierosów. Brak treningu wokalnego to efekt... lenistwa. - Może inaczej by się wszystko u mnie potoczyło, może nawet lepiej, gdybym nie był takim leniem, jakim jestem. Strasznym - wyznaje artysta, wbrew temu, że bardzo intensywnie koncertuje. - Zmuszają mnie do tego. Gdyby to ode mnie zależało… - śmieje się.

Inni o wokaliście
W programie o gościu odcinka mówią jego kolega z Zespołu Mistrzów, perkusista Cezary Konrad, dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska, śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak i synowie Piotr i Chris Cugowscy. Sam artysta opowiada też o swojej słabości do mechanicznych zegarków i samochodów, genezie Zespołu Mistrzów, wieloletniej, czasami wyboistej znajomości z Romualdem Lipko oraz początkach kariery, a także życiu prywatnym u boku żony i synów.

W bliskim planie w sobotę o godz. 11:00 w Polsat Café.