2024-05-17

Katarzyna Herman o szkolnej mentorce i dwói za seplenienie

0

Wspomnienia aktorki z czasów Akademii Teatralnej w programie „W bliskim planie”. Zaproszona do podzielenia się uwagami na temat swojej dawnej uczennicy Maja Komorowska wywołała łzy i ciepłe myśli o czasach, gdy razem pracowały nad rolami. Jak mistrzyni zapisała się w pamięci studentów i dlaczego Katarzyna Herman była wyjątkiem? Wywiady Alicji Resich w sobotę o godz. 11:00 w Polsat Café.

Gość programu
Aktorka filmowa i teatralna. Jest absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Ma na swoim koncie ponad 50 ról scenicznych. Od 2021 roku związana z Teatrem Dramatycznym. Znana z seriali „Boża podszewka”, „Magda M.”, „Ekipa”, „Układ warszawski”, „Tajemnica zawodowa” i „Belfer”. Ostatnio zagrała rolę Zofii w głośnym serialu „1670”. Współpracowała z Agnieszką Holland, Wojciechem Smarzowskim, Tomaszem Wasilewskim i Jackiem Borcuchem. Wielokrotnie nagradzana za role teatralne i filmowe. Za kreację w produkcji „Doppelganger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka była nominowana do polskich nagród filmowych Orły 2024 w kategorii drugoplanowej roli kobiecej.

Mentorka z dawnych lat
O rolach Katarzyny Herman mówi w programie aktorka Maja Komorowska, której słowa doprowadziły dawną uczennicę do łez. - Była moją ukochaną panią profesor. Wiem, że wielu moich kolegów było przez Maję w szkole wykończonych, jej energią, powerem. Potrafiła robić zajęcia do drugiej w nocy, cyzelować wchodzenie do pokoju, dotykanie klamki. Była bardzo precyzyjna i dociekliwa. Mnie to nigdy nie męczyło. Tyle ile zapamiętałam z zajęć z nią, to nie wzięłam od żadnego innego profesora. Dawała mi główne role, bardzo mi zaufała i byłyśmy sobie bliskie. Mam też poczucie, że gdyby nie ona, to ja bym z tej szkoły wyleciała. Miałam na przykład po pierwszym roku dwóję z dykcji. Ale seplenię w dalszym ciągu - śmieje się w rozmowie z Alicją Resich.

O pracy i życiu prywatnym
Aktorka opowiada też o znaczeniu różnicy pokoleń w pracy z młodymi aktorkami. Wspomina o wyjątkowo krótkiej, ale pożytecznej karierze baletowej. A w imieniu której aktorki rozdaje autografy? O niej samej z prywatnej perspektywy opowiadają w programie aktorzy Agnieszka Wosińska i Konrad Szymański oraz reżyser Jan Holoubek.

W bliskim planie w sobotę o godz. 11:00 w Polsat Café.