2024-05-31

Alicja Węgorzewska: Śpiewałam, powalając głosem budynki

0

Diwa operowa wspomina swoje przygody z telewizją w rozmowie z Alicją Resich. Jak się okazuje, śpiewaczka, zanim całkowicie poświęciła się karierze artystycznej, studiowała zupełnie inną dziedzinę, a na ekranie pojawiała się jako… dziennikarka. Jakie jeszcze mniej znane fakty ze swojego życia ujawniła w programie? „W bliskim planie” w sobotę o godz. 11:00 w Polsat Café.

O Alicji Węgorzewskiej
Śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie. Doktor habilitowany sztuk muzycznych. Producentka teatralna, dyrektorka naczelna i artystyczna Warszawskiej Opery Kameralnej, Ma w swoim repertuarze kilkadziesiąt partii operowych. Laureatka wielu konkursów wokalnych. Wykonała partie mezzosopranowe na ścieżce dźwiękowej do filmu „Wiedźmin”. W 2010 roku wraz z wybitnym węgierskim wirtuozem Alexem Szilasi wykonała wszystkie pieśni Fryderyka Chopina. Rok później zadebiutowała jako producentka teatralna i aktorka dramatyczna w monodramie operowym „Diva for Rent” w reżyserii Jerzego Bończaka i choreografii Emila Wesołowskiego. Wielokrotnie nagradzana, w tym prestiżową nagrodą Maria Callas Tribute Prize New York czy Women in Cinema Award za działalność artystyczną i produkcję filmów operowych, jak również za zaangażowanie we wspieranie talentów młodych artystów znajdujących się w trudnej sytuacji.

Przed śpiewaniem
Niewiele osób wie, że światowej sławy śpiewaczka początkowo obrała inną drogę kariery... Została dziennikarką. - Kiedy byłam jeszcze studentką, zaczęłam pracować w publicystyce. To był taki program „Interpelacje”, który się zmienił w „Interpretacje”. Natomiast ja chciałam w pewnym momencie śpiewać. Skończyłam studia, najpierw Akademię Muzyczną, a Zarządzanie później na Uniwersytecie - opowiada. - To były dzikie czasy - wspomina to, gdy została Miss Wybrzeża i finalistką Miss Polonia. - Fajnie było zarabiać pieniądze nie na zmywaku, tylko chodząc na pokazach mody. Wciągnęli mnie też na ekran telewizyjny. Pamiętam, że śpiewałam, powalając budynki. Takie montaże wymyślili. Ale to były epizodyczne zabawy - bagatelizuje z perspektywy czasu te zajęcia.

Artystka prywatnie i na scenie
W programie śpiewaczka opowiada o swoim łobuzerskim dzieciństwie, macierzyństwie i trudach kariery. O Alicji Węgorzewskiej opowiadają jej córka Amelia, kompozytor i pianista jazzowy Leszek Możdżer, wokalista i śpiewak Maciej Miecznikowski, a także reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki.

W bliskim planie w sobotę o godz. 11:00 w Polsat Café.