2023-06-23

Aleksandra Kurzak wyznaje: Uwielbiam umierać na scenie

0

Gwiazda opery i jej bliscy w specjalnym, dwusetnym odcinku programu Alicji Resich. Gospodyni wyjątkowo zaprosiła nie jednego, a aż trójkę bohaterów, którymi są Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, światowej sławy śpiewacy operowi, a prywatnie małżonkowie, którzy do studia przyszli z córką. „W bliskim planie” w niedzielę o godz. 15:30 w Polsat Café.

Oglądaj W bliskim planie online na polsatboxgo.pl.

Wyjątkowa okazja i goście
Ona w 1998 roku zwyciężyła w finale międzynarodowego konkursu wokalnego im. Stanisława Moniuszki. On wygrał międzynarodowy konkurs wokalny im. Luciano Pavarottiego. Wtedy zaczęły się ich profesjonalne kariery. Mają na koncie występy na największych scenach na świecie na czele z Metropolitan Opera, The Royal Opera House, Covent Garden, La Scalą i Operą Wiedeńską. Pobrali się w 2015 roku i są rodzicami dziewięcioletniej Maleny.

Jak w Wieży Babel
Program zaczyna się od ustalenia języka rozmowy, co nie jest łatwe. Córka pary rozmawia z mamą po polsku, ale z tatą już po francusku. Natomiast małżonkowie między sobą wybierają zwykle włoski, język dzieciństwa Roberto. - Kiedyś wtrącaliśmy angielski, jak chcieliśmy, żeby Malena czegoś nie zrozumiała, ale te czasy się skończyły, bo nieźle sobie z nim już radzi - wyznaje z rozbawieniem śpiewaczka, dodając, że w ich domu panuje miks języków. Prowadząca w wywiadzie przerzuca się więc między polskim a angielskim.

Błyskawiczne oświadczyny
Artyści poznali się na scenie. On pamięta, że w pierwszej rozmowie w Covent Garden zwróciła się do niego per „maestro”. - Była urocza i piękna - wspomina. Z wywiadu, którego udzielił jej mąż, Aleksandra Kurzak dowiedziała się, że w czasie tamtej rozmowy przekonała go do siebie w zaskakujący sposób. - Powiedział, że kiedy zobaczył mój portfel, stwierdził, że będę dobrą żoną. Bardzo mnie to zdziwiło. Jak się okazało, chodziło o idealny porządek w środku. Stwierdził, że „jeżeli ona jest tak uporządkowana w życiu, jak ten jej portfel, to jest kobieta dla mnie” - opowiada ze śmiechem śpiewaczka. Po dziesięciu dniach znajomości i wspólnej podróży Roberto Alagna oświadczył się. - Nie miałem czasu do stracenia. Dziś zaczekałbym dłużej. Może dwadzieścia dni - żartuje.

Prawda sceny
Malena przyznaje, że oglądając rodziców występy czasem płacze, przeżywając dramatyczną akcję opery. Takie emocjonalne role i wątki lubi też sama Aleksandra Kurzak. - To umieranie na scenie jest niesamowite. Nikt z nas tego nie chce i nie czeka na śmierć, ale na scenie to jest całkowite oderwanie się od rzeczywistości. To momenty, dla których jest napisana najpiękniejsza muzyka, niesamowite emocje - wyjaśnia artystka.

Rodzinne tajemnice
W rozmowie z Alicją Resich bohaterowie ujawniają historię swojej miłości i małżeństwa, tajniki pracy śpiewaków oraz niesamowite fakty na temat sycylijskiej rodziny Roberto. Córka zdradza wiele domowych tajemnic. O parze mówią też dziennikarka Marzena Rogalska i dyrygent Patrick Fournilier. Program uświetniają fragmenty doskonałych występów obojga artystów w najlepszych ariach operowych.

W bliskim planie w niedzielę o godz. 15:30 w Telewizji POLSAT CAFÉ.