2024-06-14

Daniel Olbrychski o przyjaźni między aktorami: Jest warunek!

0

Wybitny aktor gościem programu „W bliskim planie”. Co zdradza w rozmowie z Alicją Resich? Jednym z tematów wywiadu jest ich wspólna sportowa pasja. Wiele miejsca poświęcają również przyjaźni między aktorami, a także z kobietami. W programie o Danielu Olbrychskim mówią też jego bliscy i koledzy z planu i teatralnych desek. „W bliskim planie” w sobotę o godz. 11:00 w Polsat Café.

Bohater odcinka
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Zagrał w blisko 180 filmach najpopularniejszych polskich reżyserów, takich jak Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Jerzy Antczak czy Krzysztof Kieślowski, oraz zagranicznych, m.in. u Volkera Schlondorffa, Claude’a Leloucha i Nikity Michałkowa. Jego najbardziej znane role to Andrzej Kmicic z „Potopu” Jerzego Hoffmana i Karol Borowiecki z „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Jest pierwszym laureatem nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej.

Praca i przyjaźń
Pytany o swoich najbliższych przyjaciół związanych z branżą filmową Daniel Olbrychski wymienia wielkie nazwiska tej dziedziny. - Andrzej Wajda, Adam Hanuszkiewicz, Jurek Hoffmann i dwie niezwykłe kobiety: Beata Tyszkiewicz i Zofia Kucówna - wylicza na palcach jednej ręki. Jednak jak mówi, głęboka przyjaźń między aktorami jest możliwa, tylko pod pewnym warunkiem. - Oczywiście musi być pewna symetria sukcesów i talentu. Trudno być może się zaprzyjaźnić komuś, kto jest dużo mniej uzdolniony. Wtedy jest pewnie jakiś rodzaj zawiści. Ja kocham ludzi pracujących ze mną. Takich aktorów mogę jednym tchem wymienić i zza granicy i z Polski. Jednym z najbliższych moich przyjaciół, mogę powiedzieć, jest jeden z najzdolniejszych aktorów świata, młodszy ode mnie o rok Piotr Fronczewski. A teraz patrzę z podziwem na to młodsze pokolenie i od nich się uczę - stwierdza aktor. Jakich kolegów po fachu wymienia?

„Prywatnie mogę rozczarować…”
W rozmowie z Alicją Resich aktor mówi o swojej sportowej pasji, która trwa całe życie i maszynie do ćwiczeń wynalezionej dla radzieckich kosmonautów. Do studia przyniósł jedno z najważniejszych dla niego odznaczeń związanych z bokserskimi wspomnieniami. O Danielu Olbrychskim w programie mówią aktorzy Michał Żebrowski, Andrzej Seweryn, a o życiu prywatnym żona Krystyna Dębska-Olbrychska i syn, aktor Rafał Olbrychski.

W bliskim planie w sobotę o godz. 11:00 w Polsat Café.