2024-06-21

Marieta Żukowska: Moje postacie wymyślam od ubrań

0

Aktorka seriali „Pierwsza miłość” i „Zdrada” w programie Alicji Resich „W bliskim planie”. Opowiada w nim o swojej pracy zawodowej w teatrze i przed kamerami oraz wspomina swoją ścieżkę kariery. Zdradza to, jak buduje swoje postacie i jaki wpływ na nią miało wychowanie w rodzinnym domu. „W bliskim planie” w sobotę o godz. 11:00 w Polsat Café.

Bohaterka odcinka
Aktorka filmowa i teatralna, absolwentka łódzkiej filmówki. Laureatka wielu nagród teatralnych. Debiutowała rolą nastolatki w spektaklu „Blask życia” w reżyserii Mariusza Grzegorzka w Teatrze Stefana Jaracza w Łodzi oraz w filmie „Bezmiar sprawiedliwości” w reżyserii Wiesława Saniewskiego. Uznanie przyniosła aktorce jedna z głównych ról w dramacie „Nieruchomy poruszyciel”. Była wtedy nominowana do Polskich Nagród Filmowych Orły 2009 w kategorii Odkrycie roku oraz do Złotej Kaczki za najlepszą rolę kobiecą sezonu. Popularność zdobyła w serialach „Pierwsza miłość”, „M jak miłość” czy „Barwy szczęścia”. W 2023 roku dostała nagrodę dla wybitnej aktorki filmowej i teatralnej podczas International Businesswoman Awards we Włoszech. Obecnie można ją oglądać w serialu „Zdrada” w Polsat Box Go.

„Ubieranie postaci”
Korzystając ze swojej modowej pasji, aktorka zaczyna budowanie postaci od wyobrażenia sobie jej, również tego jak się ubiera. - Najważniejsze dla mnie jest połączenie się z moją intuicją i z tym co niesie scenariusz i wymyślenie kogoś zupełnie innego. Lubię takie jedno mądre zdanie, że dobry kostium kryje powierzchowność postaci, żeby pokazać jej wnętrze. Czyli to co bardzo często skrywamy za tym naszym kostiumem, może też w nim wyjść. Wszystkie rany, trudności danej postaci, możemy przemycić w kostiumie, Uważam, że widz będzie to widział - podkreśla.

Zawodowo i prywatnie
W programie o aktorce opowiadają jej bliscy i współpracownicy: projektantka mody Ranita Sobańska, aktor Paweł Małaszyński, reżyser Łukasz Barczyk i aktorka Grażyna Wolszczak. Sama aktorka opowiedziała o swojej karierze i doświadczeniach związanych z pracą, oraz o wartościach, które wpoiła jej mama. Jak buduje postacie, które przynoszą jej kolejne produkcje?

Dziękujemy za wspólne oglądanie kolejnego sezonu programu W bliskim planie w Polsat Café.